Artróza

Prehľad

Artróza (synonymum osteoartróza alebo aj osteoartritída) je najbežnejšia forma artritídy, postihujúca milióny ľudí po celom svete. Objaví sa, keď sa ochranná chrupavka na koncoch kostí po čase opotrebuje.

Aj keď artróza môže zničiť akýkoľvek kĺb vo vašom tele, táto porucha najčastejšie postihuje kĺby na rukách, kolenách, bedrách a chrbte.

Symptómy osteoartrózy sa zvyčajne dajú zvládnuť ľahko, aj keď sa hlavný proces nedá zvrátiť. Byť aktívny, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a iné liečby môžu spomaliť vývin tejto choroby a pomôcť zlepšiť bolesť a funkciu kĺbov.

Symptómy

Symptómy artrózy sa väčšinou vyvíjajú pomaly a časom sa zhoršujú. Príznaky a symptómy osteoartrózy zahŕňajú:

Máte atrózu?

Krém motion free

 • Bolesť. Váš kĺb vás môže bolieť počas alebo po vykonaní nejakého pohybu.
 • Citlivosť. Váš kĺb môže byť citlivý ak na neho pôsobí ľahký tlak.
 • Stuhnutosť. Stuhnutosť kĺbov je možné najlepšie pozorovať hneď po tom čo sa zobudíte, alebo po dobe nečinnosti.
 • Strata flexibility. Pravdepodobne nebudete môcť pohnúť svojím kĺbom v celom rozsahu pohybu.
 • Praskajúci pocit. Môžete počuť alebo pocítiť praskajúci pocit ak použijete váš kĺb.
 • Kostné ostrohy. Tieto nadbytočné kúsky kosti, ktoré cítite ako tvrdé hrudky, sa môžu vytvoriť okolo postihnutého kĺbu.

Kedy navštíviť doktora

Ak pociťujete bolesť kĺbu alebo stuhnutosť, ktorá neustupuje, vybavte si schôdzku s lekárom.

Príčiny

Artróza sa objavuje keď chrupavka, ktorá zmäkčuje konce vašich kostí v kĺbe, sa postupne poškodí. Chrupavka je pevné, klzké tkanivo, ktoré umožňuje pohyb takmer bez trenia.

Pri osteoartritíde sa hladký povrch chrupavky stáva hrubým. Nakoniec, ak sa chrupavka úplne opotrebuje, môže nastať vzájomné trenie kostí.

Rizikové faktory

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko artrózy zahŕňajú:

 • Pokročilý vek. Riziko artrózy rastie s pribúdajúcim vekom.
 • Pohlavie. U žien je väčšia pravdepodobnosť vývinu osteoartrózy, aj keď nie je jasné prečo.
 • Obezita. Nosenie nadbytočnej telesnej hmotnosti prispieva k artróze niekoľkými spôsobmi, a čím viac vážite, tým väčšie je riziko. Zvýšená hmotnosť vytvára zvýšenú námahu na nosné kĺby, ako sú boky a kolená. Okrem toho tukové tkanivo produkuje proteíny, ktoré môžu spôsobiť škodlivý zápal v kĺboch a v ich okolí.
 • Zranenia kĺbov. Zranenia, hlavne tie, ktoré vznikli pri športovaní alebo pri nehode, môžu zvýšiť riziko vzniku osteoartrózy. Dokonca aj zranenia, ktoré vznikli pred mnohými rokmi a sú zdanlivo vyliečené, môžu zvýšiť riziko artrózy.
 • Určité povolania. Ak vaša práca zahŕňa úlohy, ktoré kladú opakovaný tlak na určitý kĺb, v tomto kĺbe sa nakoniec môže vyvinúť artróza.
 • Genetika. Niektorí ľudia zdedili tendenciu na vývin osteoartritídy.
 • Deformity kostí. Niektorí ľudia sa narodili s poškodenými kĺbmi alebo chybnou chrupavkou, čo môže zvýšiť riziko artrózy.

Komplikácie

Osteoartóza je degeneratívna choroba, ktorá sa časom zhoršuje. Bolesť a stuhnutosť kĺbov môže byť natoľko závažná, že vaše denné úlohy sa pre vás môžu stať náročnými.

Niektorí ľudia nie sú schopní ďalej pracovať. Ak je bolesť kĺbu vážna, doktor môže navrhnúť výmennú operáciu.

Diagnóza

Počas prehliadky, váš doktor bude bližšie skúmať postihnutý kĺb, skontroluje citlivosť, opuch alebo začervenanie, a rozsah pohybu vášho kĺbu. Doktor môže tiež navrhnúť zobrazovacie a laboratórne testy.

Zobrazovacie testy

Obrázky postihnutého kĺbu sa získajú počas zobrazovacích testov. Príklady zahŕňajú:

 • Röntgen. Chrupavka sa na röntgenových snímkach nezobrazí, no strata chrupavky sa prejavuje zúžením priestoru medzi kosťami v kĺbe. Röntgenové snímky môžu tiež ukázať kostné ostrohy v okolí kĺbu. Niektorí ľudia môžu mať röntgenové dôkazy artrózy predtým, ako sa objavia nejaké príznaky.
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane chrupavky. MRI nie je väčšinou potrebná na diagnostiku artrózy, ale môže pomôcť poskytnúť viac informácií pri zložitých prípadoch.

Laboratórne testy

Analýzou vašej krvi alebo kĺbového maziva môže pomôcť potvrdiť diagnózu.

 • Krvné testy. Aj keď neexituje žiaden krvný test pre osteoartrózu, niektoré testy môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny bolesti kĺbov, ako je napríklad reumatoidná artritída.
 • Analýza kĺbového maziva. Váš doktor môže použiť ihlu k získaniu tekutiny z postihnutého kĺbu. Skúmanie a testovanie tekutiny z kĺbu môže určiť či sa tam vyskytuje zápal a či je bolesť spôsobená dnou alebo infekciou.

Liečba

V súčasnej dobe proces podliehajúci artróze nemožno zvrátiť, no symptómy sa dajú efektívne zvládnuť zmenou životného štýlu, fyzickými a inými terapiami, liekmi a operáciou. Cvičenie a dosiahnutie zdravej hmotnosti sú vo všeobecnosti najdôležitejšími spôsobmi liečby osteoartritídy. Váš lekár môže tiež navrhnúť:

Liečivá

Symptómom artrózy, hlavne bolesti, môžu pomôcť určité lieky, vrátane:

 • Acetaminifén. Acetaminofén (Tylenol, iné) sa ukázal ako účinný u ľudí s osteoartrózou, ktorí majú miernu až strednú bolesť. Užívanie viac ako je odporúčaná dávka acetaminofénu môže spôsobiť poškodenie pečene.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). NSAIDs bez lekárskeho predpisu, vrátane ibuprofenu (Advil, Motrin IB, iné) a naproxénu sodného (Aleve, iné), užívané v odporúčaných dávkach, zvyčajne zmierňujú bolesť artrózy. Silnejšie NSAIDs, dostupné na lekársky predpis, môžu tiež mierne zmierniť zápal, a tiež uľaviť od bolesti.

NSAIDs môžu spôsobiť poruchy žalúdka, problémy s krvácaním a poškodiť pečeň a obličky. Topické NSAIDs majú menej vedľajších účinkov, a taktiež môžu zmierniť bolesť.

 • Duloxetín (Cymbalta). Bežne používaný ako antidepresívum. Tento liek je tiež schválený na liečbu chronickej bolesti vrátane bolesti spôsobenej artrózou.

Hľadáte prípravok proti osteoporóze?

Krém motion free

Terapia

 • Fyzikálna terapia. Fyzikálny terapeut s vami môže pracovať tak, že vám vytvorí individuálny cvičebný program, ktorý posilní svaly v okolí kĺbu, zvýši rozsah pohybu a zníži bolesť. Bežné ľahké cvičenia, ktoré môžete robiť sami, ako napríklad plávanie alebo chôdza, môžu byť rovnako efektívne.
 • Pracovná terapia. Pracovný terapeut vám môže pomôcť objaviť spôsoby, ako vykonávať každodenné úlohy alebo robiť svoju prácu bez toho, aby ste vyvíjali námahu na váš už aj tak boľavý kĺb. Napríklad, zubná kefka s veľkým uchopením by mohla zľahčiť čistenie zubov, ak trpíte artrózu prstov. Lavica vo vašej sprche môže pomôcť uľaviť od bolesť, ktorú zažívate pri stoji, ak trpíte artrózu kolena.
 • Tai Chi a jóga. Tieto pohybové terapie zahŕňajú ľahké cvičenia a naťahovania v kombinácii s hlbokým dýchaním. Mnoho ľudí používa tieto terapie na zníženie stresu v ich živote a výskum naznačuje, že tai chi a jóga môžu znížiť bolesť spôsobenú osteoartrózou a zlepšiť pohyb. Tieto terapie sú bezpečné, ak ich vedie skúsený inštruktor. Vyhýbajte sa pohybom, ktoré spôsobuje bolesť v kĺboch.

Chirurgické a iné procedúry

Ak konzervatívna liečba nepomôže, možno by ste chceli zvážiť postupy ako:

 • Kortizónové injekcie. Injekcie kortikosteroidných liekov môžu uľaviť od bolesti kĺbu. Počas tohto postupu lekár umŕtvi oblasť okolo vášho kĺbu, potom umiestni ihlu do priestoru vo vašom kĺbe a injekčne podá lieky. Počet injekcií s kortizónom, ktoré môžete prijímať každý rok, je zvyčajne obmedzený na tri alebo štyri injekcie, nakoľko liek môže časom zhoršiť poškodenie kĺbov.
 • Mazacie injekcie. Injekcie kyseliny hyalurónovej môžu poskytnúť úľavu od bolesti poskytnutím utlmenia v kolene. Hoci niektoré výskumy naznačujú, že tieto injekcie neposkytujú väčšiu úľavu ako placebo. Kyselina hyalurónová je podobná zložke, ktorá sa bežne nachádza v kĺbovom mazive.
 • Prebudovanie kostí. Ak osteoartróza poškodila jednu stranu kolena viac ako tú druhú, osteotómia môže byť v tomto prípade užitočná. Pri osteotómii kolena, chirurg vykoná rez naprieč kosti, buď nad alebo pod kolenom a potom odstráni alebo pridá klin kosti. To presunie telesnú hmotnosť inde z opotrebovanej časti kolena.
 • Nahradenie kĺbu. Pri operačnej náhrade kĺbu (artroplastika), vám chirurg odstráni zničené povrchy kĺbu a nahradí ich plastickými alebo kovovými časťami. Medzi riziká tohto zákroku patria infekcie a krvné zrazeniny. Umelé kĺby sa môžu časom opotrebovať alebo uvoľniť a nakoniec môže byť potrebné ich nahradiť.