Bolesť bedrového kĺbu: Príčiny a liečba

Bedrový kĺb dokáže vydržať opakované pohyby a dostatočné opotrebovanie. Tento kĺb je tvorený guľkou a jamkou – je to najväčší kĺb v tele – ktoré do seba zapadajú spôsobom, čo umožňuje pohyb tekutín. Kedykoľvek používate bedrový kĺb (napríklad, keď si idete zabehať), vďaka tlmeniu chrupavky, predchádzate treniu, ktoré môže nastať keď sa bedrová kosť pohybuje v jamke. Napriek svojej trvanlivosti nie je bedrový kĺb nezničiteľný.

Chcete sa navždy zbaviť bolesti bedrového kĺbu?

Kĺbová výživa

S vekom a používaním sa chrupavka môže opotrebovať alebo poškodiť. Svaly a šľachy v bedrovom kĺbe sa môžu opotrebovať nadmerným používaním. Kosti v bedrách sa môžu zlomiť počas pádu alebo iného zranenia. Ktorákoľvek z týchto situácií môže viesť k bolesti bedier. Ak vás sužujú boľavé bedrá, tu je prehľad, čo môže spôsobovať vašu nepohodu a ako uľaviť od bolesti.

Príčiny bolesti bedier

Tu je niekoľko situácií, ktoré zvyčajne zapríčiňujú bolesť bedrového kĺbu: Artritída. Osteoartróza a reumatoidná artritída patria medzi najčastejšie príčiny bolesti bedier, najmä u starších ľudí. Artritída vedie k zápalu bedrového kĺbu a porušeniu chrupavky, ktorá tlmí bedrové kosti. Bolesť sa postupne zhoršuje. Ľudia trpiaci artritídou tiež pociťujú stuhnutosť a majú obmedzený rozsah pohybu bedier. Fraktúra bedra.

S pribúdajúcim vekom sa kosti stávajú čoraz slabšie a krehkejšie. Oslabené kosti majú väčšiu tendenciu sa zlomiť počas pádu. Burzitída. Burzy sú vačky tekutiny nachádzajúce sa medzi tkanivami, akými sú kosti, svaly a šľachy. Zmierňujú trenie tkanív, ktoré spolu spájajú. Keď sa burzy zapália, môžu spôsobiť bolesť. Zápal burzy je zvyčajne spôsobený opakovanými aktivitami, vďaka ktorým je bedrový kĺb prepracovaný alebo podráždený. Zápal šliach. Šľachy sú hrubé pásy tkaniva, ktoré spájajú kosti so svalmi. Tenditída je zápal alebo podráždenie šliach. Je zvyčajne spôsobená opakujúcou sa námahou z nadmerného používania.

Premáhanie svalov alebo šliach. Opakované aktivity môžu vytvárať námahu na svaly, šľachy a väzy, ktoré podporujú boky. Keď sa zapália pre nadmerné používanie, môžu spôsobiť bolesť a zabrániť tomu, aby bedrá pracovali tak ako majú. Natrhnutie bedrového labrum-u. Je to trhlina okraju z väzivovej chrupavky jamky bedrového kĺbu (nazývaná labrum), ktorá sa tiahne po vonkajšom okraji jamky vášho bedrového kĺbu.

Rakovina. Nádory, ktoré začínajú na kosti alebo sa na kosť časom rozšíria, môžu spôsobovať bolesť v oblasti bedier, taktiež ako v iných kostiach v tele. Avaskulárna nekróza (tiež nazývaná osteonekróza). Táto situácia nastane, keď tok krvi do bedrového kĺbu sa spomalí a kostné tkanivo umiera. Aj keď môže postihnúť rôzne kosti, avaskulárna nekróza sa najčastejšie objavuje v bedrovom kĺbe. Môže byť spôsobená fraktúrou alebo dislokáciou bedier, alebo dlhodobým užívaním vysokých dávok steroidov (ako je prednizón), alebo inými príčinami.

Symptómy

V závislosti od situácie, ktorá spôsobuje bolesť bedra, môžete pocítiť nepohodlie v:

 • Stehno
 • Vnútro bedrového kĺbu
 • Slabiny
 • Vonkajšok bedrového kĺbu
 • Zadok

Niekedy bolesť z iných oblastí tela, ako je chrbát alebo slabina (z hernie), môže vyžarovať do bedrového kĺbu. Môžete si všimnúť, že sa vaša bolesť pri aktivite zhoršuje, hlavne ak je zapríčinená artritídou. Spolu s bolesťou sa vám môže znížiť rozsah pohybu. Niektorí ľudia môžu začať krívať v dôsledku pretrvávajúcej bolesti bedrového kĺbu.

Úľava od bolesti

Ak je vaša bolesť bedra spôsobená premáhaním svalov alebo šliach, osteoartrózou alebo tendinitídou, úľavu môžete nájsť v liekoch bez predpisu ako je Tylenol alebo nesteroidných protizápalových liekoch ako Motrin alevo Aleve. Liečby reumatickej artritídy zahŕňajú protizápalové lieky na predpis, ako napríklad: kortikosteroidy, chorobu modifikujúce protireumatické lieky (DMARDs) ako metotrexát a sulfasalazín a organické lieky, ktoré sa zameriavajú na imunitný systém. Ďalším spôsobom ako si uľaviť od bolesti bedra je priloženie ľadu na postihnuté miesto po dobu 15 minút pár krát za deň. Nechajte postihnutý kĺb odpočívať čo najviac, až kým sa nebudete cítiť lepšie.  Možno by ste mali skúsiť nahriať danú oblasť. Teplý kúpeľ alebo sprcha môže pripraviť vaše svaly na naťahovacie cvičenia, ktoré zmiernia bolesť.

Ak trpíte artritídou, precvičujte bedrový kĺb low-impact cvičeniami, strečingom a odporovým tréningom, ktorý zmierni bolesť a zlepší pohyblivosť kĺbov. Napríklad, plávanie je skvelé non-impact cvičenia na artritídu. Fyzikálna terapia tiež pomáha pri zvýšení rozsahu pohybu.

Keď sa osteoartróza stáva takou vážnou, že bolesť je intenzívna alebo kĺbový kĺb sa začína deformovať, mala by sa zvážiť celková náhrada bedrového kĺbu (artroplastika). Ľudia s fraktúrou boku, niekedy potrebujú operáciu na opravenie zlomeniny alebo nahradenie bedra.

Zavolajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak vaša bolesť neustupuje, alebo ak spozorujete opuch, začervenanie alebo teplo okolo kĺbu. Taktiež ho zavolajte, ak vás sužuje bokov v noci alebo keď odpočívate.

Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • Bolesť bedra sa objavila náhle.
 • Pád alebo iné zranenie spustilo bolesť bedra.
 • Vaše kĺby vyzerajú deformované alebo ak krvácajú.
 • Ste začuli pukajúci zvuk vo vašom kĺbe, keď ste si ho zranili.
 • Bolesť je intenzívna.
 • Nemôžete preniesť váhu na bedro.
 • Nemôžete pohybovať nohou ani bokom.